Fundacja rodzinna to korzystne rozliczenia również w PIT
Wchodzące dziś w życie przepisy o fundacji rodzinnej zawierają zachęty podatkowe, które mogą skłaniać polskich przedsiębiorców do korzystania z tej formy prowadzenia firmy rodzinnej i pozostawienia w niej majątku.
Fundacja rodzinna stanowi interesujący wehikuł inwestycyjny dla fundatora, który może ulokować swój majątek prywatny i firmowy w sposób optymalny podatkowo (wkład do fundacji nie generuje bowiem u niego przychodu podatkowego, a sama fundacja co do zasady nie opodatkowuje CIT znacznej części swojej działalności) i pozwalający na budowanie wielopokoleniowej struktury łączącej kwestie biznesowe z rodzinnymi. Przepisy przewidują korzystne opodatkowanie samej fundacji na gruncie CIT, jednak zawierają też zachęty podatkowe w PIT.
Podstawowa zasada
Zgodnie z art. 20 ust. 1g ustawy o PIT (w brzmieniu, które zaczyna obowiązywać 22 maja 2023 roku) wypłata świadczenia dla beneficjenta wywołuje skutki (poza konsekwencjami w CIT) także opodatkowaniem na poziomie osoby fizycznej w PIT. Dotyczy to zarówno faktycznie otrzymanego, jak i postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a więc świadczenia, do którego otrzymania jest w określonych przez statut sytuacjach uprawniony beneficjent. Te same zasady dotyczą mienia przekazywanego w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
Takie przekazanie zaliczane jest na gruncie nowej regulacji do przychodów danej osoby fizycznej pochodzących z tzw. innego źródła. Podlega ono co do zasady opodatkowaniu podatkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta