Świadczenia dla emerytów i rencistów są opodatkowane ryczałtem
Poprawki do Polskiego Ładu wpłynęły na obowiązek poboru ryczałtu ewidencjonowanego od świadczeń wypłacanych przez zakłady pracy swoim byłym pracownikom.
Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r. płatnicy mieli obowiązek pobierać zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym z tytułu świadczeń od związków zawodowych. Ryczałt wynosi w tym przypadku 10 proc. należności. Wyjątek został uregulowany w art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 ustawy o PIT.
Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30 ust. 3 ustawy o PIT). Dochodów (przychodów) opodatkowanych ryczałtem nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT, czyli według skali (zob. art. 30 ust. 8 ustawy o PIT).
Obowiązki płatników
Płatnicy (tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (zob. art. 41 ust. 4 w zw. z ust. 1 ustawy o PIT). Jeżeli przedmiotem świadczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta