Jak rozliczać VAT w grupie
Grupa uwzględnia za pierwszy okres rozliczeniowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres, wynikającą z ostatniej deklaracji złożonej przez jej członków jako odrębnych podatników.
Na podstawie art. 15a ustawy o VAT czynnym podatnikiem VAT może być grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT (tzw. GV). Każdy przyszły członek grupy musi spełniać przesłanki dotyczące wszystkich rodzajów powiązań, tzn. zarówno w trakcie tworzenia, jak i przez cały czas istnienia GV muszą zachodzić wszystkie trzy typy powiązań.
Decydują powiązania
Ustawa o VAT oraz minister finansów w objaśnieniach z 11 października 2022 r., dotyczących GV, wskazują, że powiązania finansowe to posiadanie bezpośrednio przez jeden z podmiotów ponad 50 proc. udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50 proc. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50 proc. prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podmiotów będących członkami tej grupy. W opinii MF spełnienie wskazanego limitu daje pewność co do występowania powiązań finansowych.
Podatników uważa się z kolei za powiązanych ekonomicznie, jeżeli przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub rodzaje działalności prowadzonej przez członków GV uzupełniają się lub są współzależne, lub członek GV prowadzi taką działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają pozostali członkowie GV. W ocenie MF...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta