Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość demokracji w rękach wojskowych

03 czerwca 2023 | Plus Minus | Bogdan Góralczyk
Przygotowania lokalu wyborczego do głosowania, Bangkok, 13 maja 2023 r.
autor zdjęcia: JORGE SILVA / Reuters / Forum
źródło: Rzeczpospolita
Przygotowania lokalu wyborczego do głosowania, Bangkok, 13 maja 2023 r.

Wybory w Tajlandii wygrała partia popularna wśród młodzieży i miejskiej klasy średniej, która połączyła siły z mającym ogromny elektorat wiejski konkurentem. Sromotnie przegrał obóz rządzący, powiązany z królewskim dworem i armią. Nie wiadomo jednak, czy pozwoli zwycięzcom rządzić.

W tym samym dniu co Turcy – 14 maja – w bardziej odległym na wschód Królestwie Tajlandii, jego obywatele masowo poszli do wyborczych urn. Po pandemii i długotrwałych lockdownach frekwencja była rekordowo wysoka: 75,2 proc.

Już sondaże przedwyborcze wskazywały, że będzie niespodzianka, bowiem przez dłuższy czas ich liderem była utworzona we wrześniu 2007 r. Partia dla Tajów (Pheua Thai). Aktualnie jest ona prowadzona przez 37-letnią Paetongtarn Shinawatra (czytaj: Szinawat), córkę byłego premiera Thaksina Shinawatra, obalonego w wojskowym zamachu we wrześniu 2006 r., a zarazem bratanicę kolejnej premier Yingluck Shinawatra, też obalonej – w maju 2014 roku. Tego ostatniego dokonała rządząca do dziś wojskowa ekipa, która po objęciu władzy wdziała cywilne ubrania.

Tym samym spodziewano się, że odżyje liczący już niemal 20 lat głośny spór między żółtymi (obóz królewski i konserwatywny) a czerwonymi koszulami (obóz populistyczno-ludowy, reprezentowany przez sino-tajski ród Shinawatra).

Demokraci czy arystokraci?

Tymczasem wyniki okazały się być jeszcze bardziej zaskakujące, bowiem wybory ostatecznie wygrała partia Phak Kao Klai, czyli Idźmy Naprzód, zdobywając 152 mandaty w liczącej łącznie 500 deputowanych Izbie Reprezentantów. Utworzona zaledwie w 2014 r., wtedy pod inną nazwą, partia ta pojawiła się już w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12587

Wydanie: 12587

Zamów abonament