Jaki kurs waluty zastosować przy korekcie cen transferowych
Dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych kwota wynikająca z wystawionej faktury korygującej powinna zostać przeliczona na złote z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, przyjętego do przeliczenia faktury pierwotnej.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010.48.2023.1.DP).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyła spółka akcyjna będąca polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu CIT w Polsce (dalej: wnioskodawca lub spółka).
W ramach swojej działalności grupa kapitałowa, której częścią jest wnioskodawca, wypracowała wiele rozwiązań technologicznych. W grupie kapitałowej spółka pełni rolę podmiotu holdingowego oraz świadczy usługi m.in. w zakresie korzystania z technologii i wsparcia na rzecz podmiotów będących spółkami powiązanymi w rozumieniu art. 11a pkt 1 ustawy o CIT.
Spółka ma ustalony model rozliczeniowy ze spółkami z grupy kapitałowej, którego celem jest przede wszystkim zachowanie ceny rynkowej. Spółka otrzymuje wynagrodzenie za usługi od podmiotu z grupy kapitałowej w ustalonym miesięcznym okresie rozliczeniowym i wystawia fakturę po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego na podstawie prognozowanych danych finansowych (dalej: faktura pierwotna). Wysokość wynagrodzenia za usługi jest uzależniona od wskaźnika EBIT osiągniętego przez podmiot, który nabywa usługi od spółki. W celu określenia wysokości należnego wynagrodzenia za usługi wnioskodawca musi znać ostateczne dane finansowe mające wpływ na podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta