Objęcie akcji nie daje przysporzenia majątkowego
Przychód powstaje dopiero w momencie sprzedaży lub zamiany przez pracownika papierów wartościowych przekazanych mu przez pracodawcę w ramach programu motywacyjnego.
Jest coraz mniej wątpliwości w zakresie korzystnego opodatkowania PIT tzw. programów motywacyjnych. Taki wniosek wynika z orzeczeń sądów administracyjnych wydanych w ostatnim czasie, chociażby z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach z 26 kwietnia 2023 r. (I SA/Gl 1487/22), który wpisuje się w linię orzeczniczą opartną na wyroku NSA z 29 czerwca 2022 r. (II FSK 2701/19). W tym zakresie można więc już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej.
Znowelizowano przepisy…
Przepisy ustawy o PIT o tzw. programach motywacyjnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r., miały jednoznacznie przesądzić występujące dotychczas wątpliwości związane z właściwym opodatkowaniem i realizacją wdrażanych programów akcyjnych (opcyjnych). Wątpliwości te dotyczyły w szczególności identyfikacji właściwego momentu powstania przychodu podatkowego w PIT po stronie uczestników takich programów, tj. w momencie nabycia (objęcia) akcji (udziałów) w ich ramach czy odpłatnego ich zbycia.
Wprowadzone przepisy art. 24 ust. 11–12a (obecnie: art. 24 ust. 11–12b w związku z objęciem ich reżimem prostej spółki akcyjnej) zdefiniowały „program motywacyjny” jako utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia przez spółkę akcyjną, z którą podatnika łączy stosunek pracy lub stosunek cywilnoprawny, albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta