Firma w tarapatach może zawiesić część praw załogi
Pracodawca znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej może wyjść z inicjatywą zawarcia porozumienia zawieszającego stosowanie niektórych przepisów prawa pracy lub postanowień umownych.
Zawieszenie stosowania niektórych przepisów prawa pracy odbywa się przy tym na odrębnych zasadach od zawieszenia ustaleń zawartych w umowach o pracę.
Przepisy prawa pracy
Możliwość czasowego zawieszenia obowiązywania niektórych przepisów prawa pracy przewiduje art. 91 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Nie dotyczy to jednak przepisów kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.
Zatem w razie gdy pracodawca znajdzie się w złej kondycji finansowej, może zawrzeć porozumienie, na mocy którego ulegną zawieszeniu niektóre przepisy prawa pracy. Przy czym zawieszenie to nie może dotyczyć przepisów kodeksu pracy i innych ustaw oraz aktów wykonawczych (np. rozporządzeń Rady Ministrów czy rozporządzeń ministra pracy). Natomiast może to obejmować prawa i obowiązki wynikające z przepisów tzw. prawa zakładowego, np. regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania czy innych porozumień zbiorowych.
Porozumienie nie może jednak dotyczyć układów zbiorowych pracy, gdyż w tym zakresie ma zastosowanie przepis art. 24127...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta