Warto i dziś inspirować się antykiem
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje 160 znakomitych dzieł sztuki antycznej oraz renesansowej z XV wieku.
Ekspozycja „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” opowiada o renesansowym początku nowożytności oraz antyku jako niekończącym się źródle artystycznych inspiracji. Do Warszawy przybyły dzieła z najbardziej prestiżowych galerii z Florencji, Rzymu, z Luwru w Paryżu, z muzeów w Londynie oraz Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.
– Tematem wystawy jest wielki przełom, jaki dokonał się w kulturze i sztuce europejskiej w XV wieku, wraz z fascynacją antykiem i spojrzeniem na starożytność w nowym świetle, odkryciem perspektywy, ludzkiego ciała czy przejściem w malarstwie z deski na płótno – podkreśla prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Botticelli i inni mistrzowie
Po raz pierwszy w Polsce ta wystawa pokazuje tak wszechstronnie związki sztuki XV wieku i antyku. Robi wrażenie skalą, wielkimi nazwiskami, wyjątkowymi arcydziełami i zabytkami.
Imponujący „Sąd Parysa” (1485–1490) Sandra Botticellego, przybyły z Wenecji, przedstawia scenę słynnego sporu w mitologii między Afrodytą, Ateną i Herą o to, której z nich należy się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta