Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyskryminacja w Strasburgu i w Luksemburgu

20 lipca 2023 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka możliwa jest samoistna skarga przeciw dyskryminacji także wtedy, gdy nie zostało naruszone żadne konkretne prawo chronione Konwencją Praw Człowieka.

Na terenie Europy i w jej okolicach funkcjonują równolegle dwa systemy prawa antydyskryminacyjnego – system oparty o Radę Europy i Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz system prawa Unii Europejskiej, oparty o traktaty unijne i prawo wtórne. W obu przypadkach aplikowanie prawa powierzone zostało międzynarodowym sądom. W pierwszym przypadku jest to Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu, w drugim – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu.

Symbioza systemów…

Oba systemy żyją ze sobą w zdrowej symbiozie. Sądy obu organizacji powołują się wzajemnie na swój dorobek. Nie są to jednak w żadnym razie systemy tożsame. Istotne różnice występują zarówno na poziomie prawa materialnego, jak też na poziomie procedury i samego zakresu działania obu wielkich sądów.

Zapewne dla wielu czytelników przypominanie różnic kognicji obu sądów wyda się niepotrzebne i banalne. Niemniej owe różnice stanowią interesujący punkt wyjścia dla jasności obrazu co do stosunku obu systemów prawa.

… przy istotnych różnicach

Rada Europy jest organizacją, której celem jest przestrzeganie wspólnych wartości. Obejmuje ona 46 państw (już bez Rosji) nie tylko europejskich, ale też azjatyckich, które poczuwają się do związku z Europą. Można bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12626

Wydanie: 12626

Spis treści
Zamów abonament