Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

21 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Paulina Gruszczyńska

Strony umowy agencyjnej mogą według swojego uznania określić sposób wynagrodzenia agenta, jako prowizyjne albo ryczałtowe. Agent może być również uprawniony do wynagrodzenia dodatkowego.

Umowa agencyjna to umowa nazwana, która została uregulowana w Kodeksie cywilnym („KC”). Stosowana jest m. in. przez banki, agencje nieruchomości, firmy ubezpieczeniowe. Zgodnie z KC – agentem jest osoba, która przyjmuje zlecenie i zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania tych umów w imieniu przedsiębiorcy dającego zlecenie (art. 758 § 1 KC). Agentem może być osoba fizyczna, a także osoba prawna. W umowie agencyjnej wynagrodzenie agenta zostaje określone najczęściej jako wynagrodzenie prowizyjne. Jednak, strony umowy agencyjnej mogą uregulować w inny sposób wynagrodzenie agenta, stosując np. wynagrodzenie ryczałtowe. Poniższe zasady wynagrodzenia agenta zostały opisane na podstawie przepisów KC.

Prowizja to zasada

Przepisy KC dotyczące umowy agencyjnej wskazują, że jeżeli sposób wynagrodzenia nie zostanie określony przez strony w umowie, agentowi należy się prowizja (art. 7581 § 1 KC). Oznacza to, że w umowie agencyjnej zostało wprowadzone domniemanie wynagrodzenia prowizyjnego dla agenta. W konsekwencji, wynagrodzenie prowizyjne jest zasadą w umowie agencyjnej, co z uwagi na charakter tej umowy jest rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorcy dającego zlecenie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12627

Wydanie: 12627

Spis treści
Zamów abonament