Zmiany w postępowaniu cywilnym ważne dla przedsiębiorców
Sądy okręgowe będą rozpoznawały sprawy o prawa majątkowe, których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł. Strony wybiorą jeden sąd, do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Brak organów jednostki organizacyjnej dłużnika nie spowoduje zawieszenia postępowania egzekucyjnego.
W ramach ostatniego artykułu z cyklu publikacji, dotyczących nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: „KPC”) [większość przepisów nowelizacji obowiązuje od 1 lipca br.] przedstawione zostaną kolejne regulacje, wywierające szczególny wpływ na przebieg postępowania rozpoznawczego, czy egzekucyjnego. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich uczestników postępowania, to wielokrotnie, z uwagi na ich przedmiot, większe znaczenie będą mieć dla przedsiębiorców. To bowiem podmioty profesjonalne, biorąc pod uwagę ich szeroką aktywność zawodową, występują w różnych postępowaniach, czy też zawczasu budują strategie działania, z uwzględnieniem ryzyk procesowych. Zawsze warto przygotować się do procesu, aby nie zostać zaskoczonym jego przebiegiem, bez względu na rolę procesową z jaką przyjdzie się uporać.
Zmiana właściwości rzeczowej sądów
Warto zacząć od jednej z istotniejszych zmian, dotyczącej właściwości rzeczowej sądów. Po wejściu w życie nowelizacji, sądy okręgowe będą rozpoznawały sprawy o prawa majątkowe, których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł (przed zmianą przepisów była to kwota 75 tys. zł). Uzasadnieniem takiego działania było ciągle rosnące obłożenie sądów okręgowych, w przeciwieństwie do sądów rejonowych. Co także istotne, sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta