Uprawnienia członka rady nadzorczej delegowanego do zarządu spółki akcyjnej
W wyniku delegowania, członek rady nadzorczej czasowo wstępuje w prawa i obowiązki członka zarządu, którego mandat wygasł, lub który nie może sprawować czynności. Nie staje się on jednak członkiem zarządu.
Rady nadzorcze w spółkach akcyjnych mają szerokie kompetencje w zakresie nadzoru nad działalnością zarządu. Jednym z przysługujących im uprawnień jest możliwość delegowania swoich członków do czasowego wykonywania czynności członków zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności. Poniżej prezentujemy najistotniejsze aspekty przesłanek umożliwiających zastosowanie i funkcjonowania tego uprawnienia.
Kiedy można skorzystać z uprawnienia?
Delegowanie członka rady nadzorczej jest możliwe w sytuacji braku wystarczającej liczby członków zarządu umożliwiającej jego prawidłowe funkcjonowanie, gdy niezwłoczne powołanie kolejnego członka zarządu jest niemożliwe (przykładowo ze względu na brak kandydatów spełniających wymogi spółki, lub konieczność przeprowadzenia konkursu na to stanowisko). Najczęściej ma to miejsce w wypadku odwołania danego członka zarządu, jego rezygnacji, śmierci, lub pogorszenia stanu zdrowia uniemożliwiającego mu pełnienie funkcji.
W wyniku delegowania, członek rady nadzorczej czasowo wstępuje wprawa i obowiązki członka zarządu, którego mandat wygasł, lub który nie może sprawować czynności. Delegowany członek rady nie staje się jednak członkiem zarządu – delegacja nie jest równoznaczna z powołaniem w skład zarządu spółki. Powyższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta