Dlaczego przedsiębiorcy nie chcą publicznych kontraktów?
Dla wielu firm publiczne kontrakty jawią się jako nieopłacalne. Jednak nie zawsze tak jest w rzeczywistości. Zwłaszcza wtedy, gdy zamawiający dołożył starań, aby łatwo dostosować umowę w sprawie zamówienia publicznego do zmieniających się warunków gospodarczych.
Analizując statystyki z ostatnich lat trudno o optymizm: coraz mniej firm decyduje się na złożenie swojej oferty w postępowaniach zmierzających do wyboru wykonawcy zamówienia publicznego. Nie oznacza to, że kontrakty publiczne zawsze są nieopłacalne. Wręcz przeciwnie, ale przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na kilka kwestii warunkujących ich opłacalność. W tym przede wszystkim na elastyczność samej umowy, pozwalającą na jej łatwą zmianę lub waloryzację.
Garść statystyk
Z pewnością wiarygodnym źródłem informacji o liczbie ofert składanych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego są coroczne sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Dane te Prezes UZP publikuje osobno dla zamówień o wartości poniżej progów unijnych oraz o wartości większej lub równej progom unijnym. W pierwszej kategorii w roku 2020 średnio złożono 2,78 ofert na jedno ogłoszenie o zamówieniu. Rok później wskaźnik ten wyniósł 2,59, w 2022 zaś 2,29.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta