Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fotowoltaika: licząc na korzyści, nie można zapominać o ryzyku

11 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Regina Skibińska

Instalacja paneli słonecznych, przy obecnych cenach energii, ma służyć oszczędnościom, ale może też zwiększyć ryzyko pożaru czy zawalenia dachu. Trzeba więc zadbać o profesjonalny montaż oraz ochronę ubezpieczeniową.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala przedsiębiorstwu obniżyć koszty zużycia prądu, zwiększyć niezależność energetyczną oraz przyczynia się do poprawy ekologicznego wizerunku firmy.

– Sięganie po instalacje fotowoltaiczne przez przedsiębiorców jest ostatnio bardzo popularne. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Firmy dążą do choćby częściowego stabilizowania kosztów działalności – mówi Marcin Zimowski, dyrektor w Pionie Klienta Strategicznego Marsh Polska.

Instalacje bardziej i mniej bezpieczne

Jednak z instalacją paneli słonecznych wiąże się ryzyko wystąpienia szkody w mieniu. Stopień tego ryzyka zależy m.in. od tego, gdzie panele są zamontowane: na gruncie czy na dachach obiektów.

– Instalacje na gruncie są uważane przez ubezpieczycieli za rozwiązania bezpieczniejsze. Wtedy panele znajdują się zwykle w pewnym oddaleniu od głównych obiektów. A co za tym idzie, ewentualna szkoda w takiej instalacji sprowadza się do zniszczenia samej elektrowni oraz potencjalnie do utraty przychodów (zwiększenia kosztów działalności) w czasie jej odbudowy – tłumaczy Marcin Zimowski.

Uruchomienie instalacji PV na dachu niewątpliwe niesie korzyści, ale z drugiej strony, wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

– W miejscu pustej przestrzeni pojawia się elektrownia składającą się z przewodów elektrycznych, złączy i skrzynek łączących,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12645

Wydanie: 12645

Spis treści
Zamów abonament