Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

11 sierpnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Bartosz Rodak

Najistotniejszą kwestią, jaką rozstrzygnąć musi manager jest to, na podstawie jakiej umowy będzie związany z firmą. Może być to umowa o pracę, kontrakt managerski, umowa B2B, ewentualnie powołanie, gdy umowa nie jest konieczna. Z każdą z nich wiąże się ryzyko oraz określone obowiązki.

Manager w polskich realiach gospodarczych jest pojęciem wieloznacznym. Może to być osoba z zarządu spółki kapitałowej, odpowiedzialna za jej funkcjonowanie na rynku i odpowiadająca w ostateczności za jej zobowiązania, szef odpowiedzialny za strategiczne zarządzanie firmą. Może to być również osoba zajmująca pozycję średniego szczebla i odpowiedzialna np. za funkcjonowanie komórki marketingowej w firmie. Co za tym idzie, istnieje również duża różnorodność w zasadach na jakich może współpracować z podmiotem, w której zajmuje się zarządzaniem. Jedną opcją może być umowa o pracę, inną umowa współpracy zawarta między dwoma przedsiębiorcami, czasem może zaś być to kontrakt managerski. Taka różnorodność implikuje szeroki wachlarz sposobów opodatkowania. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może być rozliczany na zasadzie skali podatkowej, może być kalkulowany w ramach podatku liniowego, może być też liczony jako podatek zryczałtowany. W praktyce pozwala to na ułożenie sobie relacji z firmą w sposób bardzo zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb obu podmiotów. Każdy wybór wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami i wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Umowa o pracę – rozwiązanie oczywiste, choć problematyczne

Wybór umowy o pracę wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jednak i z nim wiążą się pewne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12645

Wydanie: 12645

Spis treści
Zamów abonament