Firmy stawiają czoła presji płacowej
Widoczny w wielu branżach spadek sprzedaży i marż sprawia, że oczekiwania finansowe pracowników, w tym zwłaszcza kandydatów do pracy, są dzisiaj dla pracodawców znacznie większym wyzwaniem niż przed rokiem.
Szybki wzrost inflacji w połączeniu z silną konkurencją o pracowników sprawił, że w ostatnich dwóch latach niemal wszystkie firmy musiały podwyższyć płace, a większość zrobiła to również w tym roku. Według badania firmy rekrutacyjnej Hays Poland, które latem br. objęło 1200 pracodawców, aż 78 proc. z nich przeprowadziło w I półroczu 2023 r. podwyżki wynagrodzeń.
Nieco mniejsza, ale wciąż spora, 40-proc., grupa badanych planuje kolejne podwyżki w II połowie roku. – 62 proc. firm dokonuje regularnego przeglądu wynagrodzeń, uwzględniając m.in. poziom inflacji – zaznacza Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland.
Trudno o realny wzrost
Efekty tych działań widać w danych GUS dotyczących przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw, która w I połowie br. (7,3 tys. zł brutto) była o 12,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Jednak przy 15-proc. średniej inflacji w tym okresie większość pracowników odczuła realny spadek zarobków. Jak zwraca uwagę Krzysztof Gugała, dyrektor w firmie doradczej WTW,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta