Po stronie człowieczeństwa
Neutralność Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża nie oznacza beztroskiej postawy wobec cierpienia – pisze przewodnicząca tej organizacji.
Albo jesteś z nami, albo przeciwko nam”. Te słowa, które Cycero miał je wypowiedzieć do Juliusza Cezara, przez wieki dzieliły ludzkość na przeciwstawne obozy. A liderzy polityczni na całym świecie nadal używają ich w celu uzyskania poparcia.
Wraz z rosnącymi napięciami między potężnymi siłami oraz coraz większą liczbą wojen, idea neutralności może współcześnie wydawać się wielu osobom w najlepszym przypadku anachroniczna, a w najgorszym – niemoralna. Jednak w celu zachowania naszego człowieczeństwa, musimy stworzyć dla niej przestrzeń. Jest dzisiaj bowiem wiele miejsc, gdzie neutralne działania humanitarne są poważnie zagrożone.
Opowiadanie się po wybranej stronie konfliktu to naturalny impuls. To także coś, czego moja organizacja, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, zrobić nie może. Gdyby do tego doszło, zapewnienie wsparcia humanitarnego podczas najostrzejszych konfliktów zbrojnych na całym świecie nie byłoby możliwe.
Problem jest następujący: cywile poszkodowani w konfliktach – czy to w Ukrainie, Sudanie czy Syrii – nie zawsze otrzymują dostateczną pomoc, jakiej potrzebują....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta