Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami
Ustalenie, gdzie należy rozliczyć VAT od transgranicznych usług, sprawia podatnikom niemały problem. Przykładem są usługi magazynowe (logistyczne) oraz usługi przechowywania danych. Wskazówki dają liczne interpretacje organów podatkowych i bogate orzecznictwo sądowe.
Punkt wyjścia prawidłowego opodatkowania VAT danej transakcji stanowi odpowiednie określenie miejsca, w którym została ona wykonana, a tym samym kraju, w którym powinna być opodatkowana. O ile w przypadku dostawy towarów jest to w zasadzie intuicyjne, o tyle jeśli chodzi o świadczenie usług – budzi liczne wątpliwości. Sprawę komplikuje istnienie wyjątków od ogólnie przyjętych zasad. Jeden z nich dotyczy określenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.
Zasady ogólne
Na gruncie podatku VAT miejsce świadczenia należy utożsamiać z miejscem, gdzie dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej (chodzi o kraj właściwy do poboru podatku z tytułu tej transakcji). Jest to pojęcie prawne, co niekiedy może powodować, że miejsce świadczenia nie będzie zbieżne z miejscem fizycznego wykonania danej czynności. Z kolei w przypadku usług niematerialnych fizyczne miejsce ich wykonania może w ogóle nie istnieć. Stąd zasadne było sformułowanie reguł wskazujących, jak określić miejsce opodatkowania VAT w niejednoznacznych sytuacjach.
Trzeba tu zaznaczyć, że na potrzeby regulacji dotyczących miejsca świadczenia usług wprowadzono odrębną definicję „podatnika”. Zgodnie z art. 28a ustawy o VAT jest to podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą – bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta