Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trendy w kontroli – ryzyko w zakresie WHT i GAAR

16 sierpnia 2023 | Rachunkowość | Piotr Kołodziejczyk Małgorzata Sękul

Ryzyko potencjalnej kontroli niejednokrotnie spędza sen z powiek osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe spółek. W kręgu zainteresowań organów skarbowych znajdują się ostatnio rozliczenia w zakresie podatku u źródła (WHT). Fiskus kwestionuje też efekty podejmowanych przez podatników „optymalizacji podatkowych”.

Przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawy o CIT umożliwiają płatnikom – po spełnieniu określonych wymogów – skorzystanie z preferencji i niepobieranie podatku u źródła według stawki bazowej (wynoszącej w przypadku wskazanych powyżej tytułów odpowiednio 19 proc. lub 20 proc.).

Swoistą rewolucją w zakresie podatku u źródła było wprowadzenie przez ustawodawcę w 2019 r. przepisów regulujących tzw. mechanizm pay and refund, który istotnie ogranicza możliwość niepobierania podatku w odniesieniu do płatności na rzecz jednego nierezydenta (z tytułów innych niż usługi) przekraczających 2 mln zł w roku podatkowym.

Mechanizm pay and refund w pełnym zakresie stosowany jest efektywnie dopiero od 1 stycznia 2022 r. Niemniej jednak, już od 2019 r. płatnicy formalnie zobligowani są do wykazania należytej staranności, przy badaniu spełnienia przesłanek do zastosowania preferencji w podatku u źródła, a w ustawie o CIT funkcjonuje zmodyfikowana (szersza) definicja beneficjenta rzeczywistego płatności (art. 4a pkt 29 ustawy o CIT).

Pomimo upływu ponad 4,5 roku od wejścia w życie przepisów regulujących nowy reżim podatku u źródła, wciąż nie została opublikowana finalna wersja objaśnień podatkowych dotyczących tej materii. W konsekwencji mnożą się wątpliwości podatników i płatników co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12648

Wydanie: 12648

Spis treści
Zamów abonament