Referendum niedemokratyczne
Połączenie wyborów z głosowaniem, w którym zadane mają być pytania o program partii rządzącej, jest przykładem wykorzystania referendum do wpłynięcia na wynik wyborów.
W książce „Jak umierają demokracje” profesorowie Uniwersytetu Harvarda D. Ziblatt i S. Levitsky pokazują – na przykładach krajów Ameryki Łacińskiej i Europy – jak w rozciągniętym w czasie procesie, zachowując pozory legalności, można na oczach obywateli rozmontowywać demokrację tak, by pomimo formalnego procesu wyborczego przestała działać. Tego typu procesy postępują w Polsce od ośmiu lat. Połączenie wyborów z referendum, w którym zadane mają być pytania o program partii rządzącej, stanowi wykorzystanie referendum do wpłynięcia na wynik wyborów. Jest użyciem czysto demokratycznej instytucji w niedemokratyczny sposób.
Naruszenie konstytucji
By instrumentalnie użyć pytań referendalnych do wpłynięcia na procesy wyborcze, w lipcu Sejm uchwalił przepisy dostosowujące ustawę o referendum ogólnokrajowym do kodeksu wyborczego, które umożliwiają technicznie przeprowadzenie referendum w dniu wyborów.
Ujednolicono godziny głosowania, możliwość głosowania przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne, zmieniono skład rejonowych i okręgowych komisji wyborczych. Nowelizacja jest procedowana (przypomnę, że w tym tygodniu Sejm będzie rozpatrywał senackie weto) w czasie tzw. ciszy legislacyjnej, co samo w sobie narusza konstytucję.
Uznał tak Trybunał Konstytucyjny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta