Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wotum nieufności dla sądów

16 sierpnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Po co tworzyć przepis będący fikcją?

Obywatele oczekują od sądu sprawiedliwych orzeczeń. Sądy przecież decydują o najważniejszych sprawach dotyczących życia, zdrowia, wolności czy własności obywateli. Powierzono więc im władzę sądowniczą, mocą której są uprawnione i zobowiązane do rozstrzygania konfliktów ludzkich, przywracania ładu i porządku. Z jednej więc strony sądom powierza się dużą odpowiedzialność i daje władzę przywracania ładu, z drugiej jednak aptekarsko ogranicza władzę procesową, tworząc przepisy przypominające bardziej przepis na ciasto aniżeli sprawiedliwy wyrok.

Wymiar sprawiedliwości

Sądom od wieków powierzane są najtrudniejsze decyzje, których nie udało się samodzielnie rozwiązać jednostkom, a których wykonanie wymaga nierzadko przymusu państwowego. Z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP wynika obowiązek sądów sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Podstawowym zadaniem sądu jest więc ustalenie stanu faktycznego sprawy i zastosowanie właściwych przepisów prawa materialnego, aby rozstrzygnąć spór. Sąd ma obowiązek także ocenić rozstrzygnięcie, czy ostateczny wynik, rezultat procesu, jest sprawiedliwy.

Nadrzędną zasadą procesu jest też rzetelny proces. Rolą sądu jest więc zarówno wydanie sprawiedliwego orzeczenia, jak i zapewnienie, aby sam przebieg procesu był oparty na poszanowaniu zasad bezstronności sędziowskiej, równouprawnienia, wysłuchania stron czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12648

Wydanie: 12648

Spis treści
Zamów abonament