Średnia życia preferuje kobiety
Kobiety żyją 7,5 roku dłużej niż panowie. Nie ma to znaczenia dla wysokości ich emerytur, bo są one wyliczane na podstawie długości życia wspólnej dla obu płci.
Ponad 81 i niespełna 74 lata – tyle przeciętnie trwało życie pań i panów w Polsce w 2022 r. 60-latek ma przed sobą statystycznie jeszcze ponad 18,5 roku życia, a jego rówieśnica – 23,5.
GUS, podając informacje o długości życia, publikuje także tablice trwania życia. Są one elementem ustalania wysokości emerytury. W uproszczeniu: kapitał emerytalny (kwoty zapisane na obu kontach w ZUS) są dzielone przez przewidywany czas życia w miesiącach, podawany właśnie przez GUS. Gdy wydłuża się czas naszego życia – a tak jest obecnie – wartość świadczenia zmniejsza się. Gdy skraca się czas życia (a tak było w wyniku pandemii), to wartość świadczenia podnosi się.
Różnice w długości życia pomiędzy płciami nie mają znaczenia dla wysokości ich emerytur, bo ZUS wylicza wartość emerytury na podstawie uśrednionej – wspólnej – tabeli długości życia.
Gdyby do obliczania świadczenia uwzględniane były wartości długości przeżycia dla każdej z płci osobno i w tym samym wieku, na emeryturę przechodziliby mężczyzna i kobieta, to okazałoby się, że panie otrzymają świadczenie niższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta