Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Średnia życia preferuje kobiety

16 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Kobiety żyją 7,5 roku dłużej niż panowie. Nie ma to znaczenia dla wysokości ich emerytur, bo są one wyliczane na podstawie długości życia wspólnej dla obu płci.

Ponad 81 i niespełna 74 lata – tyle przeciętnie trwało życie pań i panów w Polsce w 2022 r. 60-latek ma przed sobą statystycznie jeszcze ponad 18,5 roku życia, a jego rówieśnica – 23,5.

GUS, podając informacje o długości życia, publikuje także tablice trwania życia. Są one elementem ustalania wysokości emerytury. W uproszczeniu: kapitał emerytalny (kwoty zapisane na obu kontach w ZUS) są dzielone przez przewidywany czas życia w miesiącach, podawany właśnie przez GUS. Gdy wydłuża się czas naszego życia – a tak jest obecnie – wartość świadczenia zmniejsza się. Gdy skraca się czas życia (a tak było w wyniku pandemii), to wartość świadczenia podnosi się.

Różnice w długości życia pomiędzy płciami nie mają znaczenia dla wysokości ich emerytur, bo ZUS wylicza wartość emerytury na podstawie uśrednionej – wspólnej – tabeli długości życia.

Gdyby do obliczania świadczenia uwzględniane były wartości długości przeżycia dla każdej z płci osobno i w tym samym wieku, na emeryturę przechodziliby mężczyzna i kobieta, to okazałoby się, że panie otrzymają świadczenie niższe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12648

Wydanie: 12648

Spis treści
Zamów abonament