Wierzyciel może przejąć majątek dłużnika na własność
Jeżeli na drugiej licytacji komorniczej również nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.
∑ Prowadzę działalność gospodarczą. Kontrahent zalegał mi z płatnościami więc uzyskałem nakaz zapłaty, a potem komornik wszczął egzekucję z nieruchomości mojego kontrahenta. Obie licytacje okazały się bezskuteczne, z tego powodu, że brak jest chętnych. Czy jest możliwość przejęcia majątku kontrahenta-dłużnika? Majątek ten może być użyteczny w mojej działalności. Chciałbym jednak zaliczyć moją wierzytelność na poczet ceny (cena wywołania na drugiej licytacji wynosiła 150 tys. zł), a dług kontrahenta ją przewyższa. Co w takiej sytuacji z pozostałym długiem?
Z pytania wynika, że z wniosku przedsiębiorcy jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w stosunku do majątku kontrahenta, zapewne więc z uwzględnieniem regulacji prawnych Kodeksu postępowania cywilnego. Skoro mowa o egzekucji z nieruchomości wstępnie warto przypomnieć o przepisach wiązanych z licytacyjnym trybem sprzedaży. W art. 952 Kodeksu postępowania cywilnego postanowiono, że zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.
Z kolei, z art. 955 ww. Kodeksu wynika, że obwieszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta