Agitacja, wyniki i protesty
Oto najważniejsze ramy prawne prowadzenia agitacji oraz obliczania, kto zdobył mandat posła i senatora.
Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów, a kończy na 24 godziny przed dniem głosowania. Polskie regulacje nie określają, kto może nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Ograniczenia dotyczą jedynie miejsc, w których można prowadzić agitację. Podobnie nie są ograniczone formy propagowania określonych list, partii czy kandydatów, środki prezentacji osób czy programów. Spełniony musi być jeden warunek – agitacja musi być prowadzona zgodnie z prawem i w sposób niezakłócający spokoju oraz nienaruszający praw innych osób.
Finansowanie operacji
Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne, a wydatki ponoszone przez komitety wyborcze pokrywane są z ich źródeł własnych. Ponadto wydatki komitetów wyborczych na agitację wyborczą są ograniczone limitami kwotowymi.
Trzeba też pamiętać, że zapewnieniu wyborów równych i powszechnych służą przepisy prawa karnego. Wprowadzono m.in. przepis odnoszący się do niezgodnego z prawem nakłaniania do głosowania poprzez oferowanie i przyjmowanie korzyści, choćby osobistych. Karalne jest też naruszenie tajności głosowania lub przeszkadzanie w przeprowadzeniu wyborów w sposób uniemożliwiający każdemu wyborcy swobodę w kandydowaniu lub głosowaniu, choćby przez utrudnienie dostępu do lokalu wyborczego, obliczaniu głosów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta