Jak skutecznie walczyć z rakiem piersi w Polsce
Jednym z najważniejszych wyzwań w ochronie zdrowia jest dziś profilaktyka i leczenie raka. Zwłaszcza raka piersi. To obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed systemem ochrony zdrowia.
Uczestnicy poświęconej temu tematowi dyskusji w Karpaczu – zarówno praktycy, jak i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – debatowali o tym, jak w systemowy sposób walczyć z rakiem piersi, a przede wszystkim – jak budować system profilaktyczny w zwalczaniu raka. I jak budować świadomość dotyczącą znaczenia tych badań.
Na początku uczestnicy i słuchacze debaty poznali statystyki dotyczące realizacji programu mammografii. – Średnia krajowa wynosi w Polsce 36 proc. Dla porównania mamy Danię – 83 proc., Szwecję – 80 proc., Słowenię – ponad 77 proc., i Czechy – ponad 58 proc. Rak piersi jest drugą po raku płuca przyczyną zgonów z powodu chorób onkologicznych – mówił, rozpoczynając debatę Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej”.
Zachęcić do profilaktyki
Jednym z głównych problemów, które były podnoszone w trakcie dyskusji, był właśnie niski stopień zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne. – Na pewno te dane, dotyczące zgłaszalności Polek na badania, nie są optymistyczne. Jako Ministerstwo Zdrowia także widzimy, że obecne efekty leczenia raka piersi, mimo że dysponujemy coraz lepszymi technikami i nowymi lekami, które co chwila pojawiają się na naszej liście leków refundowanych, nie są takie jak w krajach Europy Zachodniej – powiedział Waldemar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta