Nowe przestępstwa w kodeksie karnym
PENALIZACJA | Ustawodawca usuwa luki prawne w kwalifikacji czynów zabronionych.
Ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn. DzU poz. 2600 ze zm.) wprowadza nowe przestępstaw do kodeksu karnego. Zmiany wejdą w życie 1 października 2023 r.
Przyjęcie zlecenie zabójstwa
Ustawa wprowadza nowy typ czynu zabronionego – przyjęcia zlecenia zabójstwa człowieka w zamian za udzieloną lub obiecaną korzyść majątkową lub osobistą (art. 148a § 1 k.k.). Ten typ czynu zabronionego nie będzie miał zastosowania do przyjęcia zlecenia zabójstwa w typie uprzywilejowanym. Takie czyny zagrożone są bowiem niższą sankcją niż przewidziana w projektowanym przepisie, a ponadto np. w przypadku dzieciobójstwa (art. 149 k.k.) lub zabójstwa w afekcie (art. 148 § 4 k.k.) wynika to ze znamion podmiotowych, które wykluczają przyjmowanie zlecenia.
Brak kryminalizacji przyjęcia zlecenia zabójstwa stanowił dotąd lukę prawną, zwłaszcza biorąc pod uwagę społeczną szkodliwość i zagrożenie karne przestępstwa zabójstwa, za które jest najsurowsza karą spośród tych skierowanych przeciwko zdrowiu i życiu.
Kryminalizacja tego zachowania od 1 października 2023 r. stanowi uzupełnienie karalności przygotowania do zabójstwa. Podobna szkodliwość społeczna przyjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta