Prokurator będzie mógł więcej
PROCEDURA | Przestępcę będzie można ścigać aż 40 lat, a czasem nawet bezterminowo.
1 października 2023 r. prokurator stanie w obliczu istotnych zmian w zakresie przepisów regulujących instytucję przedawnienia karalności (art. 101 kodeksu karnego).
Dłużej o 10 lat
Przedawnienie uniemożliwia pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęła określona w prawie liczba lat. Pamiętać należy, że czyn sprawcy pozostanie nadal przestępstwem, ale jego nie można już ukarać. Przedawnienie zrywa związek pomiędzy przestępstwem a karą.
Po nowelizacji nie będzie można ukarać sprawcy zbrodni zabójstwa, jeżeli od czasu jej popełnienia upłynie 40 lat (obecnie 30 lat). Wydłużenie tego okresu jest korzystne z punktu widzenia zwiększających się możliwości wykrywczych organów ścigania, wynikających z rozwoju wiedzy i nauki oraz techniki kryminalistycznej. Pozwalają one na ustalenie sprawców czynów popełnionych przed wielu laty. Stosunkowo często możemy usłyszeć o sukcesach tzw. Archiwum X, któremu udaje się rozwikłać zagadkę zbrodni zabójstwa sprzed kilkudziesięciu lat, a wiele takich czynów oczekuje nadal na rozwikłanie.
Bieg przedawnienia
Od 1 października 2023 r. w przypadku przestępstwa popełnionego w czasie dłuższym niż jeden dzień bieg przedawnienia rozpocznie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta