Szef może przymusowo wysłać na zaległy urlop
Brak porozumienia co do terminu, w jakim pracownik wykorzysta zaległe dni urlopu wypoczynkowego, uprawnia pracodawcę do jednostronnego jego wyznaczenia.
Do 30 września pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów. Co do zasady urlop udzielany jest na wniosek pracownika i pracodawca nie może zmusić podwładnego do jego wykorzystania w określonym przez siebie terminie. Jeżeli jednak strony nie mogą osiągnąć porozumienia co do terminu urlopu zaległego, pracodawca nie pozostaje bezradny i może wysłać pracownika na urlop nawet wbrew jego woli.
Prawo do urlopu
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie może się go zrzec i co do zasady powinien skorzystać z urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Czasami nie jest to jednak możliwe, jak choćby z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem czy długotrwałej nieobecności. W takiej sytuacji pracownik nie traci prawa do urlopu, a w nowym roku przekształca się on w urlop zaległy.
Zasadą jest, że urlop powinien zostać wykorzystany w naturze. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop można wypłacić pracownikowi tylko wyjątkowo, kiedy umowa o pracę się rozwiązuje.
Termin urlopu
Pracodawca udziela pracownikowi urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem urlopów lub po uzgodnieniu z pracownikiem – na jego wniosek. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta