Powoli i małymi kroczkami, ale w dobrym kierunku
Dobra wiadomość: stopniowo zaczynamy sobie uświadamiać, jak ważna dla otaczającego nas świata jest gospodarka cyrkularna – i jak niewiele o niej wiemy. Zła wiadomość: z nadganianiem zaległości zanadto się nie spieszymy.
Z europejskiej perspektywy czas goni. – Wyszliśmy już poza kwestię odpadów i w tej chwili koncentrujemy się również na sposobach projektowania produktów w taki sposób, aby wykorzystywały jak najmniej zasobów i zawierały jak najwięcej materiałów przetworzonych lub nadających się do recyklingu. To duże wyzwanie dla Europejskiego Zielonego Ładu – mówiła podczas zorganizowanej w lipcu konferencji „Cyrkularna rewolucja: droga UE do neutralności klimatycznej” Aleksandra Tomczak, członkini gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. – Obecnie konsumujemy tak dużo, jakbyśmy mieli do dyspozycji trzy planety, a nie jedną – napominała.
Projektowanie to pierwszy – i w wielu wymiarach kluczowy – profilaktyczny element tworzenia gospodarczego obiegu zamkniętego. Ma on w znacznie większej niż dotychczas mierze torować drogę do skutecznego implementowania dwóch kolejnych etapów postępowania z rzeczami, którymi się otaczamy i których używamy: wydłużania okresu używania m.in. poprzez naprawianie, a także potencjalnego recyklingu wyrzucanych przedmiotów. Ostatecznością są odzysk energii poprzez spalanie odpadów oraz składowanie ich.
Droga do ideału w zakresie projektowania przyszłych produktów, a także wydłużania ich żywotności jest jeszcze dosyć długa – biorąc pod uwagę, że większość z nich jest dziś produkowana w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta