Więcej przerw w pracy bez wpływu na wynagrodzenie
Pracownik, który w danym dniu ma pracować dłużej niż dziewięć godzin, po ostatnich zmianach w kodeksie pracy nabył prawo do większej liczby przerw, które wlicza się do czasu pracy.
Zgodnie z kodeksem pracy pracownikom przysługuje przerwa w pracy, której długość jest uzależniona od dobowego wymiaru czasu pracy. Przerwa jest wliczana do czasu pracy, co oznacza, że za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
null
Pracodawca ma prawo wprowadzić w aktach wewnętrznych także przerwę niewliczaną do czasu pracy, która może trwać maksymalnie 60 minut. Pracownik ma ją przeznaczyć na posiłek lub zajęcie się sprawami prywatnymi (art. 141 k.p.).
W zakresie udzielania przerwy istotne znaczenie ma faktyczny, a nie zaplanowany czas pracy. Zatem w sytuacji, gdy pracownik miał np. zaplanowaną pracę w wymiarze ośmiu godzin, a w wyniku nadzwyczajnych potrzeb pracodawcy pracuje w godzinach nadliczbowych powyżej dziewięciu czy 16 godzin, pracodawca ma obowiązek udzielić mu odpowiednio jednej lub dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta