Kradzież: przestępstwo czy wykroczenie
KARY | Wzrośnie wartość towaru, którego przywłaszczenie decyduje o kwalifikacji czynu zabronionego
Od 1 października 2023 r. zmieni się kwota, wedle której określa się, czy popełniona kradzież jest wykroczeniem czy już przestępstwem. To istotna różnica, bo za wykroczenie wymierzana jest najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem grozi nawet pięć lat więzienia.
Wysokość kary zależy od wartości szkody. Jeśli złodziej ukradnie towar do 500 zł, to odpowiada jak za wykroczenie; gdy jest wart więcej – jak za przestępstwo. Ta granica od 1 października 2023 r. zostanie ustalona na 800 zł. Każda kradzież powodująca szkodę powyżej tej kwoty będzie więc dotkliwie karanym przestępstwem.
„Chodliwe” towary
Co cieszy się największą popularnością wśród złodziei?
Artykuły spożywcze, paliwo, telefony komórkowe, pieniądze, alkohol, kosmetyki, odzież itd. Na liście najczęstszych miejsc kradzieży na pierwszym miejscu znalazły się natomiast: sklep, mieszkanie (posesja) pokrzywdzonego, stacja benzynowa, środek transportu itd.
Z danych KGP wynika, że w pierwszym półroczu 2023 r. przestępstw kradzieży w sklepach było w ujęciu rocznym o 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. To już niemal 24 tys. Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą (czyli kradzieży do 500 zł) było więcej o ok. 22 proc.
Głównie giną dwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta