Przygotowujemy doraźne i docelowe rozwiązania dotyczące terapii przyjaznej pacjentowi
Przewlekła choroba nerek jest poważnym i częstym problemem zdrowia publicznego – mówi Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Jakie działania prowadzi i zamierza prowadzić Ministerstwo Zdrowia w kontekście upowszechniania wśród pacjentów z przewlekłą chorobą nerek korzystania z domowej dializy otrzewnowej?
W sytuacji gdy przewlekła choroba nerek postępuje, gdyż leczenie przyczynowe, spowalnianie i hamowanie postępu przestają przynosić oczekiwane rezultaty, a stan zdrowia i jakość życia pacjenta pogarszają się, pojawiają się wskazania kliniczne do leczenia nerkozastępczego. Leczenie nerkozastępcze występuje w dwóch postaciach – dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Optymalną formą leczenia nerkozastępczego jest przeszczepienie narządu (transplantacja wyprzedzająca). Jednak z różnych przyczyn transplantacja wyprzedzająca jest trudno osiągalna.
W ramach leczenia dializacyjnego, którego celem jest zastąpienie funkcji wydalniczej i homeostatycznej nerek i tym samym utrzymanie pacjenta przy życiu, gwarantowane są ze środków publicznych trzy metody leczenia: hemodializa (najczęściej stosowana metoda leczenia nerkozastępczego), dializa otrzewnowa i hemodiafiltracja.
Pacjent kwalifikowany jest przez lekarza nefrologa do danej metody leczenia dializacyjnego, na podstawie wskazań klinicznych (np. osiągnięcie krytycznych wartości wskaźnika GFR, podmiotowe i przedmiotowe objawy mocznicy, niekontrolowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta