Uczeń praktycznej nauki zawodu też musi czekać na zasiłek
Młodocianych, którzy podjęli praktyczną naukę zawodu, również obowiązuje okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Świadczenie przysługuje także za dni wolne od nauki i pracy.
∑ Uczeń pierwszego roku praktycznej nauki zawodu przyniósł zwolnienie lekarskie przed upływem 30-go dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Wcześniej przez pół roku nie uczęszczał do szkoły ani nigdzie nie pracował. Po pierwszym semestrze w poprzedniej szkole uzyskał bowiem oceny niedostateczne z niektórych przedmiotów i zrezygnował z dalszej nauki. Czy uczeń nabywa prawo do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia, czy też obowiązuje go okres wyczekiwania, tak jak innych pracowników? Wiem, że są uczniowie, którzy nie muszą wyczekiwać na prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli uczniowi świadczenie chorobowe będzie przysługiwało, to jak należy wyliczyć jego wysokość i czy przysługuje ono tylko za dni pracy, czy również za dni nauki? – pyta czytelniczka.
Do nabycia prawa do świadczenia chorobowego w przypadku ucznia praktycznej nauki zawodu konieczny jest 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (za wyjątkiem: niezdolności spowodowanych wypadkiem w pracy, w drodze do pracy lub z pracy, świadczeń dotyczących macierzyństwa). Zasiłki przysługują pracownikom młodocianym także w okresach przerw dydaktycznych, wakacji letnich i ferii zimowych. Uczniowie zachowują również prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia.
Uprawnienia młodocianych
Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta