Systemy żywnościowe wymagają opakowań nadających się do recyklingu
Zgodnie z szacunkami ONZ w 2050 r. światowa populacja osiągnie 9,7 mld ludzi, co będzie stanowiło ogromne wyzwanie dla systemów żywnościowych. Wzrost zapotrzebowania na artykuły spożywcze powinien skłonić branżę spożywczą do dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów już dziś, biorąc pod uwagę produkcję żywności, jej bezpieczeństwo oraz opakowania i ich recykling.
Zapotrzebowanie na żywność w skali globalnej jest ogromne i dynamicznie rośnie wraz z rosnącą populacją światową oraz zmieniającymi się nawykami żywieniowymi. Ponadto coraz więcej ludzi żyje w miastach, co wpływa na sposób, w jaki żywność jest produkowana, dystrybuowana i przechowywana.
Opakowania odgrywają więc kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa produktów spożywczych, umożliwiając ich transport nawet na duże odległości przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych i odżywczych, oraz zabezpieczaniu zawartości przed czynnikami zewnętrznymi i potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi w łańcuchu dostaw.
Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla łatwo psującej się żywności, której w samej Unii Europejskiej produkowanych jest 250 mln ton rocznie. Dla tego rodzaju produktów spożywczych dobrym rozwiązaniem okazało się wykorzystanie opakowań kartonowych oraz technologii aseptycznej, umożliwiającej zachowanie świeżości produktu bez konieczności jego chłodzenia, co jest dodatkową korzyścią dla środowiska. Wybór opakowania ma więc podwójne znaczenie: w kontekście zarówno ochrony żywności, jak i wpływu na planetę.
Cykl życia produktu a zamknięty obieg
Ze względu na skalę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta