Ślady życia i śmierci
W 2000 roku na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęto badania archeologiczne. W każdym z wydobytych z ziemi po 70 latach reliktów tkwi jakaś mikrohistoria.
W 2000 roku na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęto badania archeologiczne mające na celu ustalenie dokładnej lokalizacji grobów masowych ze szczątkami ofiar oraz pozyskanie nowych informacji dotyczących topografii miejsca zbrodni. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono m.in. na fundamenty komór gazowych wysadzonych przez załogę SS w trakcie likwidacji obozu, pozostałości tunelu ucieczkowego wykopanego przez więźniów Lager III i studni w Lager I. Określono także przebieg drogi do komór gazowych oraz lokalizację tzw. baraku fryzjerskiego.
Oprócz pozostałości infrastruktury obozowej, materialnymi dowodami zbrodni popełnionych w SS-Sonderkomando Sobibor są tysiące odnalezionych w ziemi przedmiotów należących do ofiar. Pakowane do walizek na chwilę przed opuszczeniem domu naczynia, sztućce, odzież i lekarstwa miały ułatwić „przesiedleńcom” rozpoczęcie życia w nowym, nieznanym bliżej miejscu. Noszone w kieszeniach czy torebkach przedmioty były nieodłączną częścią ich codzienności sprzed Holokaustu. Niestety, tylko w przypadku nielicznych z nich możliwa jest identyfikacja właścicieli i przywrócenie pamięci ofiarom niemieckich zbrodni z imienia i nazwiska. Wobec anonimowości większości pomordowanych w czasie Holokaustu, każda indywidualna historia nabiera szczególnej wartości. Pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta