Orzeczenie lekarza medycyny pracy podlega kontroli sądowej
Pracodawca jest związany treścią orzeczenia lekarza medycyny pracy. Pracownik może się jednak od niego odwołać, a ostateczne orzeczenie zakwestionować na drodze sądowej.
∑ Pracownik w wyniku przeprowadzonych badań przez lekarza medycyny pracy został uznany za osobę niezdolną do pracy na stanowisku wskazanym w skierowaniu. Od wydanego orzeczenia pracownik odwołał się, ale bezskutecznie. W konsekwencji nie został dopuszczony do świadczenia pracy. Czy pracownikowi przysługuje jeszcze dalsza droga odwoławcza i czy mogę wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu niezdolności do pracy? – pyta czytelnik.
Obowiązkiem pracodawcy jest chronienie zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności ma on obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie wstępne, okresowe lub kontrolne, w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Zakres badań
Zakres wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników, tryb ich przeprowadzania oraz sposób dokumentowania i kontroli tych badań oraz częstotliwość wykonywania badań okresowych określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn. DzU z 2023 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta