Nadzieje na rządy prawa w sądach i ułatwienia dla przedsiębiorców
Oto rekomendacje Działu Prawa „Rzeczpospolitej” dla nowej parlamentarnej większości. Naszym zdaniem właśnie w tych dziesięciu obszarach zmiany są najbardziej potrzebne i możliwe do przeprowadzenia na samym początku.
Nie można przywracać praworządności niepraworządnymi metodami – zapewniają eksperci, którzy od pewnego czasu przygotowywali projekty aktów prawnych, mających odwrócić niekorzystne zmiany w dostępie obywateli do wymiaru sprawiedliwości, a także w podatkach, prawie pracy i zasadach prowadzenia działalności gospodarczej.
Sygnalizujemy więc dziesięć najważniejszych problemów, które stoją przed rządem i parlamentem nowej kadencji – zanim jeszcze rozpoczną one swą działalność. Na pierwszym planie stawiamy kwestie związane z przywracaniem rządów prawa, które doznały zmian niekorzystnych z punktu widzenia dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Spełnienie tych postulatów jest zaś niezbędne do odblokowania dostępu Polski do unijnych funduszy z KPO. Pozostałe dotyczą biznesu, podatków i twórców.
1.
7
Przywracanie praworządności.
Partie, które mogą stworzyć parlamentarną większość, pomne rządów Zbigniewa Ziobry, zadeklarowały powrót do rozdzielenia urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, aby prokuratura była niezależnym oskarżycielem i gwarantem praworządności dla obywatela. Zmianę da się przeprowadzić ustawą, pamiętając o nowym statusie zastępców prokuratora generalnego, którzy nawet po odejściu Zbigniewa Ziobry uzyskają jego kompetencje i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta