Przedsiębiorca prowadząc biznes na zasiłku macierzyńskim nie płaci składek
Osoba, która uzyskała zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, nawet gdy jej nie zawiesi. Przy świadczeniu do 1000 zł jest też zwolniona od składki zdrowotnej.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, ale mogą uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wypłacany jest za okres w wymiarze tych urlopów. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku jest to, by przedsiębiorca na dzień porodu podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, które jest w tym przypadku dobrowolne. Nie obowiązuje przy tym tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku.
Po porodzie lub adopcji
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobie prowadzącej działalność, która:
∑ urodziła dziecko,
∑ przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10. roku życia, na wychowanie, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
∑ przyjęła dziecko w wieku jak wyżej, na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta