Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie jedyny wspólnik spółki z o.o. nie może być jej pracownikiem

19 października 2023 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Dominujący wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może polegać ubezpieczeniom społecznym jak pracownik. Status pracownika zostaje bowiem zdominowany przez status właścicielski.

Wspólnicy spółek z o.o. nierzadko starają się uzyskać pracowniczy tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym zawierając ze spółką umowę o pracę. O ile w spółce jednoosobowej jest to wykluczone, o tyle w przypadku spółek wieloosobowych sprawa jest bardziej skomplikowana. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa jednak pogląd, że dominujący wspólnik spółki z o.o. również nie może polegać ubezpieczeniom społecznym jak pracownik.

Dla włączenia danej osoby do ubezpieczeń społecznych niezbędna jest jej przynależność do określonej w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych grupy podmiotów podlegających tym ubezpieczeniom.

Tytuły ubezpieczeń

Osoby będące pracownikami podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 tej ustawy, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, a tytułem ubezpieczeń społecznych tych osób jest stosunek pracy.

Zarządzający na etacie

Zgodnie z utrwalonym poglądem Sądu Najwyższego o zakwalifikowaniu zatrudnienia wspólników spółek kapitałowych jako czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy nie rozstrzygają przepisy prawa handlowego, lecz przepisy charakteryzujące stosunek pracy. Przy czym jeśli chodzi o wspólników –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12703

Wydanie: 12703

Spis treści
Zamów abonament