Dobry program gospodarczy
Unijne fundusze, chiński mur między politykami a spółkami Skarbu Państwa, program mieszkaniowy, ale także polityka migracyjna oraz klimatyczna. To – zdaniem redakcji biznesowej „Rzeczpospolitej” – jedne z najważniejszych zadań dla nowego rządu.
1 Fundusze UE, czyli odblokowanie KPO oraz wieloletniej perspektywy budżetowej
Na koniec marca kraje UE wykorzystały już 150 mld euro z Funduszu Odbudowy. Polska? Dzięki Prawu i Sprawiedliwości – nic. Tymczasem Krajowy Plan Odbudowy to 35,4 mld euro (159 mld zł), z czego większość – 23,9 mld euro (107 mld zł) – w postaci bezzwrotnych dotacji. Dzięki tym środkom możemy zmodernizować naszą gospodarkę, zrobić zieloną, jak i cyfrową transformację. Gra idzie także o swobodny dostęp do wieloletniej perspektywy budżetowej UE na lata 2021–2027. W niej dla Polski przewidziano 76 mld euro, czyli prawie 350 mld zł. Bez tych pieniędzy… nikt nie chce snuć aż tak czarnych scenariuszy.
2 Konsolidacja finansów publicznych, czyli pełna przejrzystość budżetu i likwidacja „partyjnych” funduszy
Obywatele mają prawo wiedzieć, kto, jak, dlaczego i ile pieniędzy wydał przez ostatnich osiem lat z naszego wspólnego budżetu. Przejrzystość finansów państwa powinna zaś być jedną z nadrzędnych zasad nowego ministra finansów w rządzie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, a wszystkie wydatki zatwierdzać parlament w ramach nadzoru nad organami władzy wykonawczej. Należy skończyć z naganną praktyką tworzenia funduszy celowych przez premiera lub ministrów i finansowania innych działań niż te, do których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta