Fundusze unijne na rzecz różnorodności biologicznej
Część środków europejskich przypisanych do programów wojewódzkich można wykorzystać na ochronę roślin i zwierząt. Aktualnie o środki na taki cel mogą starać się opolskie i małopolskie instytucje.
W województwie opolskim dostęp do środków unijnych na zachowanie walorów przyrodniczych jest zapewniony m.in. poprzez działanie 2.6 „Ochrona różnorodności biologicznej” – czyli część programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego”. Natomiast w Małopolsce poprzez część 2.14, która także poświęcona jest wspieraniu różnorodności biologicznej i także składa się na program regionalny „Fundusze Europejskie dla Małopolski”. W obu przypadkach mowa o programach przewidzianych do realizacji w latach 2021–2027, a z uwzględnieniem wydłużonego okresu wdrażania i rozliczania różnorodnych przedsięwzięć to tak naprawdę w okresie 2021–2030.
Regeneracja i inwentaryzacja
Jakie konkretnie działania, tj. projekty i inwestycje będzie można zgłaszać w obu tych regionach? Zaczynając od województwa opolskiego, w grę wchodzą zarówno takie działania, które mogą stanowić samodzielne przedsięwzięcia, jak i takie, które można realizować, ale wyłącznie jako element dodatkowy (uzupełniający) większego projektu. Przede wszystkim wolno więc wskazać na inwestycje służące zachowaniu i odtworzeniu siedlisk przyrodniczych oraz populacji gatunków, w tym ochronie czynnej (ochrona in situ oraz ex situ) i biernej, a także identyfikacji i zwalczaniu inwazyjnych gatunków obcych. Dotyczy to zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta