Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie zlikwidować fundację

14 listopada 2023 | Administracja i samorząd | Dawid Feliszek

Przy tworzeniu fundacji i ustalaniu treści statutu fundatorzy raczej nie planują jej likwidacji, zatem zazwyczaj nie ustalają też szczegółowych procedur z tym związanych. Jakie więc one są?

Przepisy ustawy nie regulują szczegółowo kwestii dotyczących zakończenia działalności przez fundację, odsyłając właśnie do postanowień statutowych. Powoduje to bardzo często sytuację, kiedy likwidacja fundacji – choć praktycznie prosta do wykonania – pozostawia wiele wątpliwości i problemów formalnych do rozwiązania przez fundacyjne organy.

Problematyczne przesłanki

Pierwsze wątpliwości związane z likwidacją fundacji pojawiają się już na etapie podjęcia takiej decyzji a ściślej określenia czy fundacja spełnia przesłanki pozwalające na jej zlikwidowanie. Ustawa o fundacjach jest bardzo konkretna, gdyż jej art. 15 ust. 1 przewiduje likwidację fundacji wyłącznie w przypadku osiągnięcia celu, dla którego fundacja została ustanowiona lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji.

W ust. 3 ustawodawca dodatkowo precyzuje, że w innych wypadkach likwidacja może nastąpić tylko na mocy przepisu ustawy. Takie rozwiązanie zdecydowanie zawęża możliwość podjęcia swobodnej decyzji o zakończeniu działalności przez fundację. W świetle przywołanych przepisów nie jest to bowiem możliwe bez spełnienia określonych ustawowo i wspomnianych wyżej przesłanek. W literaturze można znaleźć głosy wskazujące, że jeżeli ustawa stwierdza, że fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie to jest to wystarczająca podstawa do dopuszczenia sytuacji, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12723

Wydanie: 12723

Spis treści
Zamów abonament