TSUE: Pięć lat za naruszenie znaku towarowego to za dużo
Okazuje się, że prawo bułgarskie traktuje naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy jednocześnie jako przestępstwo karne oraz jako delikt administracyjny. W każdym kraju Unii Europejskiej jest z tym inaczej.
Kara pozbawienia wolności w wymiarze od pięciu lat pozbawienia wolności za naruszenie znaku towarowego jest zbyt surowa. Przepis ją ustanawiający jest sprzeczny z prawem unijnym – o tym zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Naruszenie znaku towarowego, zgodnie z prawem unijnym, stanowi przestępstwo w wewnętrznych systemach prawnych państw europejskich. W polskim prawie, poza grzywną i ograniczeniem wolności, osoba naruszająca czyjeś prawo do znaku towarowego może liczyć się z zagrożeniem karą pozbawienia wolności, której górna granica nie przekroczy dwóch lat. Przepisy tego typu różnią się jednak w zależności od krajów członkowskich, czasem nawet znacznie.
Pytanie do TSUE
Wyrazem tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta