Bezsilni wobec odmowy
Skazani cudzoziemcy mieli być deportowani. Ale tak się nie dzieje.
W kwietniu 2022 r. w zamieszkach wywołanych publicznym spaleniem Koranu mężczyzna został skazany za rzucanie kamieniami w policjantów i podburzanie do atakowania funkcjonariuszy. Na mocy wyroku sprawca miał być deportowany ze Szwecji. Ale nakaz wydalenia uchyliła instancja apelacyjna, bo miał mieszkanie i pracę i nieźle znał język szwedzki.
Tego samego roku regulacje ws. deportacji zaostrzono – groziła ona za przestępstwo, za które można było być skazanym na pół roku więzienia – o ile cudzoziemiec nie miał szwedzkiego obywatelstwa. Osoby skazywane do lipca 2022 r. mogły otrzymywać krótsze kary z powodu cierpień, jakie niesie z sobą wygnanie ze Szwecji.
W pierwszej połowie roku sprawca został skazany na cztery i pół roku więzienia i wydalenie z kraju za dwukrotny gwałt na mężczyźnie. Ale ze względu na sytuację mniejszości seksualnych w jego ojczyźnie deportację wycofano.
Telewizja publiczna Nyheter Skåne badała, do których krajów nie da się deportować, bo Szwecja nie posiada stosownych umów z nimi lub sytuacja w nich jest na tyle niebezpieczna, że deportowany byłby tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta