Umowa z Google’em to finansowy kręgosłup projektu Polsat Plus
O kulisach umowy o zielonej energii z wiatru, jej warunkach i znaczeniu, a także o polskim systemie energetycznym mówią w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marc Oman (Google) i Andrzej Janiszowski (Grupa Polsat Plus).
Kiedy i w jaki sposób zaczęły się rozmowy między Google’em i Grupą Polsat Plus na temat współpracy w dziedzinie zielonej energii?
Marc Oman, główny zarządzający segmentem Energia i Infrastruktura w Google: Około sześciu miesięcy temu moi koledzy z Google Cloud dali mi znać, że szykuje się partnerstwo z bardzo ważnym polskim graczem, który działa także w biznesie energetycznym i inwestuje w nowe projekty w tym segmencie. Zdaliśmy sobie sprawę, że można uzyskać synergię. Z jednej strony chcemy pomóc Grupie Polsat Plus w przejściu do biznesu opartego na chmurze obliczeniowej, a z drugiej jako duży nabywca energii ze źródeł odnawialnych zdecydowaliśmy, że wesprzemy ZE PAK w zdobyciu finansowania nowej farmy wiatrowej i zapewnimy sobie dostawy zielonej energii. Celem Google’a jest dekarbonizacja biznesu – chcemy, by jak największa część energii wykorzystywanej przez Google Cloud pochodziła z odnawialnych źródeł. Umowa z Grupą Polsat Plus to nasza pierwsza umowa na dostawy czystej energii w Polsce.
Jak to wyglądało z punktu widzenia Grupy Polsat Plus?
Andrzej Janiszowski, wiceprezes PAK Polska Czysta Energia należącej do Polsat Plus i ZE PAK: To, co zrobiła Grupa Polsat Plus, to zdecydowała o współpracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta