Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym

15 stycznia 2024 | Podatki i księgowość | Bartosz Gotowała Sylwia Antoniak

Podatnicy VAT czynni dokonują czynności opodatkowanych VAT, w odniesieniu do których są zobowiązani wykazać podatek należny. Z drugiej strony, nabywają także towary i usługi. Jeżeli nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatek VAT należny i naliczony są wykazywane w JPK_VAT za dany miesiąc lub kwartał. Jeżeli wartość podatku VAT należnego przewyższa wartość VAT naliczonego – jest to kwota, którą podatnik, co do zasady, powinien wpłacić na swój mikrorachunek (indywidualny rachunek podatnika do rozliczeń podatkowych). Jeżeli jednak wartość VAT naliczonego jest większa w danym okresie rozliczeniowym niż wartość VAT należnego pojawia się pytanie, jak rozliczyć powstałą nadwyżkę.

Nadwyżka VAT – i co teraz?

Odpowiedź na powyższe pytanie podatnicy mogą znaleźć w art. 87 ustawy o VAT oraz art. 76 Ordynacji podatkowej. Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym powstanie nadwyżka VAT i jednocześnie nie ma zaległości podatkowych, ma cztery możliwości rozliczenia nadwyżki VAT naliczonego nad należnym:

1)

7

wystąpić o zwrot różnicy na rachunek bankowy,

2)

7

wystąpić o zwrot różnicy na rachunek VAT,

3)

7

zaliczyć nadwyżkę VAT na poczet innego podatku,

4)

7

przenieść nadwyżkę VAT na następny okres rozliczeniowy.

Wystąpienie o zwrot na rachunek podatnika

Podatnik, który decyduje się na zwrot nadwyżki VAT na rachunek bankowy, musi złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12772

Wydanie: 12772

Spis treści
Zamów abonament