Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeka nas chaos i wojna w sądownictwie

15 stycznia 2024 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Jeśli koncepcje obecnie lansowane wejdą w życie, to nie będzie już żadnych niezawisłych sędziów. Część wyrzucą z zawodu albo po prostu pozbawią wolności, czym wielokrotnie grożono. Reszta zostanie, ale upokorzona i z przetrąconymi kręgosłupami – mówi przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Sędziowie członkowie KRS mieliby już nie być wybierani przez Sejm, ale przez sędziów w wyborach organizowanych przed Państwową Komisję Wyborczą. Podoba się pani ten pomysł?

Nie jestem zwolenniczką takiego rozwiązania. Proszę zwrócić uwagę, że spór dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa powstał na gruncie konstytucji i na gruncie konstytucji powinien zostać rozwiązany. Jeśli ma nastąpić trwały konsensus, to tylko osiągnięty w trybie zmiany konstytucji. Zwrócę uwagę, ze Rada ma dwie kompetencje. Składanie wniosków o powołanie sędziów do prezydenta – to pierwsza kompetencja. Ta mogłaby zostać powierzona jednemu organowi, który nie składałby się z sędziów. W myśl zasady, że „żadna władza nie może się sama wybierać” i w zgodzie z rozwiązaniami konstytucyjnymi w innych krajach UE. Druga kompetencja – stanie na straży niezależności sądów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12772

Wydanie: 12772

Spis treści
Zamów abonament