Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba aktywnej polityki przemysłowej

15 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Robert Tomanek
dr hab. Robert Tomanek - prof. UE Katedra Transportu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach fot prof. P Muschalik z ASP Katowice fot Piotr Muschalik/materiaĹÇy prasowe
autor zdjęcia: Piotr Muschalik/materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita
dr hab. Robert Tomanek - prof. UE Katedra Transportu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach fot prof. P Muschalik z ASP Katowice fot Piotr Muschalik/materiaĹÇy prasowe

Państwo powinno uzupełniać i wspierać prywatny biznes w rozwoju kapitałochłonnej infrastruktury, takiej jak transport, sieci energetyczne, infrastruktura cyfrowa, a nade wszystko powinno stabilizować otoczenie biznesu.

Jeden z byłych ministrów rozwoju pytany przez dziennikarzy o potrzebę polityki przemysłowej dla Polski odpowiedział, że w czasie wojny (pytanie padło w 2023 r.) i generalnie niestabilności tego typu projekty nie są potrzebne. Zdecydowanie nie zgadzam się z takim twierdzeniem, bo zwłaszcza w czasach turbulentnych potrzebujemy transparentnych, przewidywalnych i aktywnych działań państwa opartych na dobrze zbudowanym systemie polityk publicznych. Jedną z nich powinna być polityka przemysłowa.

Jakie znaczenie ma dla Polski przemysł

Przemysł tworzy jedną czwartą wartości dodanej polskiej gospodarki i zapewnia ponad 20 proc. miejsc pracy. Przemysł pozwolił Polsce na łagodne przejście przez trudny czas pandemii – spadek produkcji usługowej był rekompensowany wzrostem produkcji przemysłowej, a sam przemysł zapewnił niespotykane wyniki eksportu, który przewyższył import i pokazał siłę polskiej gospodarki.

Polski przemysł systematycznie modernizuje się i podnosi wydajność, co zwiększa jego rentowność. Gospodarcze i społeczne znaczenie przemysłu jest coraz częściej doceniane przez państwa Unii Europejskiej – chodzi nie tylko o reindustrializację, ale przede wszystkim o zmniejszenie zależności Europy od rozciągniętych, kosztownych i niepewnych łańcuchów dostaw surowców, półproduktów i produktów.

Dlatego zarówno na poziomie UE, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12772

Wydanie: 12772

Spis treści
Zamów abonament