Sprzedaż udziałów bez podatku możliwa dzięki PSH
Przepisy regulujące zasady opodatkowania polskich spółek holdingowych (PSH) zostały wprowadzone do polskiego systemu podatkowego 1 stycznia 2022 r. Umożliwiają one m.in. pełne zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów (akcji) w krajowych lub zagranicznych spółkach zależnych PSH.
Zastosowanie przepisów o PSH w praktyce okazało się jednak problematyczne dla wielu podatników, w konsekwencji czego już w 2022 roku doczekały się stosownej nowelizacji. Jakich wątpliwości interpretacyjnych nie muszą już mieć właściciele polskich spółek pełniących funkcje holdingowe po upływie dwóch lat od wprowadzenia możliwości sprzedaży udziałów (akcji) bez podatku dzięki reżimowi PSH? Odpowiedzi należy szukać w interpretacjach podatkowych i orzecznictwie sądowym.
Przed zagłębieniem się w treść rozstrzygnięć organów podatkowych oraz sądów administracyjnych wydanych w zakresie przepisów o PSH, na wstępie należy wskazać, że możliwość zwolnienia od podatku CIT dochodów osiągniętych przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej lub zagranicznej spółki zależnej występuje wyłącznie wtedy, gdy transakcja sprzedaży realizowana jest na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. A contrario, w przypadku sprzedaży udziałów (akcji) na rzecz podmiotu powiązanego, przedmiotowe zwolnienie nie znajdzie zastosowania.
Kolejnym warunkiem, aby sprzedać udziały (akcje) bez podatku w reżimie PSH, jest konieczność złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia – na co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta