Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sport poza granicą bólu

22 stycznia 2024 | Sport | Kamil Kołsut
Nairo Quintana dwa lata temu przez tramadol stracił szóste miejsce w Tour de France
autor zdjęcia: Marco BERTORELLO / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Nairo Quintana dwa lata temu przez tramadol stracił szóste miejsce w Tour de France

Piłkarze, kolarze oraz rugbyści łykali go garściami, a później często mylili jawę ze snem. Dziś tramadol jest na dopingowej liście środków zakazanych, ale sportowcy muszą być czujni, bo w Polsce lekarze i dentyści stosują go powszechnie.

Pierwsza wiedziała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Lek jest w peletonie niedozwolony od pięciu lat, a jeszcze w 2022 roku za jego ślady w organizmie skreśleniem z listy wyników Tour de France zapłacił zwycięzca Giro d’Italia (2014) i Vuelta a Espana (2016) Nairo Quintana.

Formalnie Kolumbijczyk nie został zdyskwalifikowany, bo Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) tramadol jeszcze wtedy tolerowała – trwały badania, był monitorowany – ale na rower wróci dopiero teraz, bo kilka tygodni temu podpisał kontrakt z Movistarem.

Nie wiadomo, czy wróci do dawnej formy. Dwa lata temu Wielką Pętlę ukończył szósty.

Zapalili światło stopu

Tramadol to lek opioidowy o działaniu przeciwbólowym, ibuprofen na sterydach. Jego stosowanie teoretycznie umożliwia dłuższy i bardziej intensywny wysiłek.

Można go dostać tylko na receptę, w niektórych krajach anglosaskich i afrykańskich – gdzie traktuje się go jak narkotyk – jest zakazany. Brytyjczycy za jego posiadanie bez recepty przewidują nawet dwa lata więzienia.

Jest to jednocześnie środek popularny, także w Polsce. – Pacjenci z bólem stanowią 60–70 proc. zgłaszających się na oddziały ratunkowe. A tramadol, mimo że to lek opioidowy, jest powszechnie stosowany jako alternatywa u osób źle tolerujących paracetamol i niesteroidowe leki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12778

Wydanie: 12778

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament